Monografija

30 godina Beogradske otvorene škole

1997-2000

1997. 

BOŠ je preseljen u zgradu Palata Beograd, poznatiju kao Beograđanka.


1998. 

BOŠ se pridružuje mreži dodiplomske škole Invisible koledža u okviru Programa podrške visokom obrazovanju (HESP).

BOŠ postaje prva obrazovna ustanova iz Srbije koja je ušla u mrežu ustanova koje podržava HESP.

 

U okviru Odeljenja za dodiplomske studije kreirani su Glavni program i jednogodišnji obrazovni program EU i Balkan za studente III godine.

Glavnom programu pridružen je i program za mlađe studente (III godina studija), pod nazivom EU i Balkan. Ovo je bila svojevrsna priprema studenata za narednu godinu, odnosno Glavni program.

 

Organizovane su prve obuke za druge organizacije civilnog društva.

Kako bi unapredio rad civilnog sektora u Srbiji, BOŠ je u dogovoru sa partnerskim organizacijama organizovao niz seminara o menadžmentu u nevladinim organizacijama. Zaposleni u Beogradskoj otvorenoj školi su kroz obuke i treninge prenosili znanja i veštine koje su godinama sticali kroz svoje radno iskustvo.

 

Centar za evropske i američke studije BOŠ-a organizuje prve obuke na temu evropskih integracija.

BOŠ je u saradnji sa Evropskim pokretom organizovao kurseve o evropskim integracijama. Predavači kurseva su dolazili sa Instituta evropskog univerziteta u Firenci.

 

Proslava 5 godina postojanja BOŠ-a.


1999. 

Centar za istraživanje religije BOŠ-a je kreirao i realizovao Postdiplomske studije religije u okviru Alternativne akademske obrazovne mreže (AOM).

Ovaj centar se pretežno bavi religijskim pitanjima. Svoje značajne aktivnosti započeo je 2000. godine kada su se realizovala 3 projekta:
Poslediplomski multidisciplinarni program Studije religije - ovo je prvi program ovakve vrste, na samo u Srbiji, nego i u Jugoistočnoj Evropi; Međunarodni okrugli sto - Interreligijski dijalog kao vid pomirenja u Jugoistočnoj Evropi; Partnerstvo i učešće u međunarodnom makroprojektu.
Centar je dalje nastavio sa međunarodnom saradnjom. što je privuklo predavače iz inostranstva.


2000.

Centar za obuku i trening BOŠ-a započeo je realizaciju Regionalnih škola obrazovanja za demokratiju za političke i aktiviste organizacija civilnog društva.

U Travniku 2000. godine Prva regionalna škola obrazovanja za demokratiju okupila je aktiviste političkih stranaka, sindikata i nevladinih organizacija iz BiH, Srbije i Crne Gore. Polaznici škole bili su članovi podmladaka demokratski orijentisanih političkih stranaka, nevladinih i studentskih organizacija. Cilj škole je bio da među mladim ljudima razvije međusobnu saradnju.

 

Centar za razvoj obrazovanja BOŠ-a započeo sa istraživanjima vezanim za srednje stručno obrazovanje i predlozima za reformu srednjeg stručnog obrazovanja.

Ovaj Centar osnovan je s ciljem da pomogne unapređenju obrazovnog procesa u Srbiji kroz primenu novih pristupa u obrazovanju. Aktivnosti Centra se mogu podeliti u 2 oblasti: razvijanje i primena savremenih nastavnih metoda u procesu obrazovanja i istrazivanje i predlozi reforma obrazovnog sistema u Srbiji. U okviru Centra izrađena je studija o srednje stručnom obrazovanju u Srbiji.