Monografija

30 godina Beogradske otvorene škole

1993-1996.

1993. 

Kreiran je i realizovan prvi akademski multidisciplinarni jednogodišnji dodiplomski program neformalnog obrazovanja za odabrane studente završnih godina Univerziteta.

Škola je počela sa radom 17. novembra 1993. godine, a prvi polaznici programa označeni su kao "nulta generacija". Osnivači Škole bili su dr Refik Šećibović, Branko Dragaš i Marinko Vučinić. Predavači škole su bili najeminentniji stručnjaci iz različitih oblasti društvenih nauka koji su imali istaknuto mesto u društvu.
"Prvi polaznici škole bili su najbolji studenti ekonomije i psihologije. Cilj je bio da se oforme ličnosti širokih vidika i shvatanja, koje će biti sposobne da razumeju složenost savremenog sveta, a ne uski stručnjaci skraćenih i ograničenih pogleda. U trenutku kada se zemlja našla u poluratnom stanju i kada je Srbija počela da se fatalistički udaljava od sveta, trebalo je najboljima omogućiti da ne potonu u opštoj klimi uzaludnosti. Zato je jedan od zadataka novoobrazovane škole bio da najuspešnije osposobi da svoju zemlju i sebe sagledaju na racionalan i realan način, i da ne prekidaju veze sa svetom ideja, znanja i novih iskustava. Vodeći se ovakvim zadacima, škola je za svoj moto izabrala staru latinsku mudrost Non scholae, sed vitae discimus." Slobodan G. Marković

 

1994.

Upisana je prva generacija Obrazovnog dodiplomskog programa BOŠ-a.


1995.

Organizovana je prva Letnja Credibel škola za Obrazovni dodiplomski program.

Na kraju akademske 1994/95. godine, organizovana je prva letnja škola o političkoj, ekonomskoj i kulturnoj rekonstrukciji Jugoslavije za studente, u zamku Dunđerski u Bačkoj. Studenti su imali priliku da čuju niz zanimljivih predavanja iz oblasti ekonomije, sociologije, prava, književnosti i umetnosti. Polaznici su takođe napisali Predlog programa preporoda jugoslovenskog društva, koji je nakon završetka letnje škole štampan.

Osnovan je Centar za izdavačku delatnost BOŠ-a.

Na početku akademske 1995/96. godine predstavljen je obiman izdavački program: štampan je prvi Zbornik radova polaznika, prvi Zbornik radova predavača, kao i Predlog programa preporoda jugoslovenskog društva. Štampan je i Informator BOŠ-a za 1995/96.


1996.

Pokrenuta prva škola demokratskog političkog obrazovanja za političke aktiviste - Obrazovanje za demokratiju.

Teme koje se najčešće obrađuju u okviru obuka i treninga su: obrazovanje za demokratiju, menadžment u nevladinim organizacijama, timski rad, programi za manjine, kursevi računara.
Beogradska otvorena škola je 1996. godine organizovala letnju školu "Obrazovanje za demokratiju", prvu nekomunističku političku školu u Srbiji. Pokretanje škole inicirao je dr Zoran Đinđić. BOŠ je okupio preko 400 mladih ljudi koji su naučili o osnovama demokratije, retorici, javnom nastupu, pregovaranju i drugim veštinama.