Monografija

30 godina Beogradske otvorene škole

2020-2023.

2020

  • Uručena nam je nagrada za Šampiona otvorenih podataka, kao jedne od najboljih građanskih inicijativa otvorenih podataka.

Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu i Program Ujedinjenih nacija za razvoj, uz podršku Fonda za dobru upravu Ujedinjenog kraljevstva, organizovali su konferenciju „Podaci i eUprava: Iskra za budućnost“ u okviru Međunarodnog dana otvorenih podataka. Iskra budućnosti otvorenih podataka pripala je gradu Beogradu, dok je građanska inicijativa otvorenih podataka pripala Beogradskoj otvorenoj školi, All things talk i Internet društvu Srbije.

  • Otvorili smo poziv "Snažno zeleno" za podršku organizacijama civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine. 

Programu podrške civilnom društvu za zaštitu životne sredine i održivi razvoj zajednica "Snažno zeleno", bio je baziran na zajedničkom radu na razvijanju i realizaciji zelenih projektnih ideja za unapređenje kvaliteta života u lokalnim zajednicama širom Srbije.

Program je realizovan u okviru projekta „Zeleni inkubator“ koji je Beogradska otvorena škola sprovodila sa partnerima Mladim istraživačima Srbije i Inženjerima zaštite životne sredine, uz finansijsku podršku Evropske unije. Projekat je težio da doprinese osnaživanju organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom životne sredine, da podrži inicijative lokalnih neformalnih grupa kao i da istraži potencijale i izradi preporuke za socio-ekonomski razvoj lokalnih zajednica na principima zelene (cirkularne) ekonomije.

Rezultati projekta Zeleni inkubator: 24 partnera, 25 treninga dana, 9 treninga, 18 tema...

Rezultati programa podrške "Snažno zeleno" u okviru projekta "Zeleni inkubator", u periodu 2020-2022. 

  • Redizajnirali smo portale "BOŠ Karijera" i Mingl i pokrenuli portal "WEB4JOBS". 

U godini koju je obeležila pandemija korona virusa, bilo je važno prilagoditi se novim okolnostima, prilagoditi radne procese i posebno unaprediti vidljivost i prisustvo na Internetu. U toku 2020. godine redizajnirani su portali MINGL i BOŠ Karijera, kako bi bolje odgovorili na potrebe svojih ciljnih grupa. Portal "BOŠ Karijera" dostigao je jubilarni broj poseta - 250 000. WeB4JOBS, one-stop-shop platforma koja povezuje nezaposlene mlade sa Zapadnog Balkana u cilju unapređivanja njihovog znanja o tržištu rada, a pokrenuta je iste godine. 

Statistika posete portalima BOŠa u 2020

  • Predstavnici BOŠa bili su uključeni u najvažnije procese u omladinskoj politici. 

Beogradska otvorena škola dobila je svoju predstavnicu u Upravnom odboru Krovne organizacije mladih Srbije, Regionalnoj omladinskog laboratoriji mladih Regionalog Saveta za saradnju i Savetu za mlade Vlade Republike Srbije. Pored toga, mladi predstavnici BOŠ-a učestvovali su u dijalogu sa premijerkom i ministrom omladine i sporta, tokom kojih su predstavili i zagovarali strateške ciljeve Beogradske otvorene škole.

2021

  • Pokrenuli smo dijalog između civilnog i javnog sektora. 

U cilju pružanja podrške uspostavljanju dijaloga između civilnog i javnog sektora, Beogradska otvorena škola je 2021. godine započela  projekat “Dijalog promena: Podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti”.
Projekat je fokusiran na izazove u saradnji organizacija civilnog društva (OCD) i javnih vlasti prilikom donošenja odluka i kreiranja javnih politika za rešavanje konkretnih problema u zajednici, te na unapređivanje postojećih i razvijanje novih pristupa u dijalogu različitih aktera. 

Već u toku prve godine sprovođenja projekta, rezultati su bili sledeći: 

Uvodna konferencija na projektu Dijalog promena

Uvodna konferencija za medije na projektu "Dijalog promena" 

  • Uključili smo se u najvažnije procese donošenja odluka u oblastima zaštite životne sredine i borbe protiv klimatskih promena. 

U toku 2021. godine, Beogradska otvorena škola postala je deo radnih grupa za izradu Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP) i revidirane Strategije razvoja energetike Republike Srbije. Samo u toku 2021. godine, članovi tima BOŠa učestvovali su u javnim raspravama i dostavili komentare na sledeće dokumente: Nacrt Prostornog plana Republike Srbije za period od 2021. do 2035. godine; Nacrt zakona o proceni uticaja na životnu sredinu;Nacrt zakona o strateškoj proceni uticaja; Nacrt zakona o obnovljivim izvorima energije; Nacrt Plana kvaliteta vazduha za Grad Beograd;Nacrt Prostornog plana područja posebne namene za auto put Beograd-Zrenjanin-Novi Sad; Nacrt Programa zaštite vazduha u Republici Srbiji; Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode. 

Kreirali smo portal javniuvid.bos.rs, putem kojeg je prikupljeno i poslato preko 600 komentara zainteresovane javnosti na Nacrt Prostornog plana Repbublike Srbije do 2035 godine - jedan od najvažnijih dokumenata u planskom sistemu Republike Srbije.  

2022

  • Pokrenuta je BOŠova Akademija novinarstva. 

U okviru Akademije novinarstva, polaznice i polaznici su pohađali onlajn program predavanja prema unapred kreiranom kurikulumu, koji je trajao 6 nedelja i u okviru kog su imali priliku da se upoznaju, nauče i razmene mišljenja sa nekim od najpoznatijih novinara i novinarki i medijskih eksperata i ekspertkinja. Program predavanja praćen je i individualnim mentorskim radom sa polaznicima i polaznicama sa ciljem izrade završnog rada – složene novinarske forme. 

Akademija novinarstva realizovana je u okviru projekta „Mladi i mediji za demokratski razvoj“ (MAY4DD). Ovaj projekat, koji Beogradska otvorena škola sprovodi uz podršku Kraljevine Švedske, ima za cilj da podstakne partnerstva između medija, OCD za mlade, fondacija i zadužbina koje se bave pitanjima mladih (OCD za mlade) zarad demokratizacije društva i poštovanja vladavine prava i ljudskih prava na lokalnom nivou. Projekat je pokrenut u junu 2021. godine i trajaće do 31. maja 2025. godine.

Radovima prve generacije Akademije novinarstva možete pristupiti putem OVOG LINKA

Postignuća projekta Mladi i mediji u toku 2021. godine

 

  • Upisali smo jubilarnu, 30. generaciju polaznika obrazovnog programa "Studije budućnosti". 

Jubilarna, 30. generacija obrazovnog programa Studije budućnosti započela je prvi semestar na jednogodišnjem programu. Nakon dva upisna kruga i tri kruga selekcije kandidata, izabrano je 20 studenata koji će biti deo jubilarne generacije. 

Kada je reč o polaznicima i polaznicama 30. generacije, imamo ukupno 20 studenata, a oni dolaze sa različitih fakulteta (Pravni fakultet, Fakultet političkih nauka, Filozofski fakultet, Filološki fakultet, Poljoprivredni fakultet, Medicinski fakultet, Farmaceutski fakultet, Fakultet organizacionih nauka i Visoka škola elektrotehnike i računarstva strukovnih studija).

Uvodnu radionicu na programu 15. oktobra održala je Bojana Jevtović u okviru modula Veštine za budućnost, a prvo predavanje na modulu Budućnost države i društva održao je Nemanja Đorđević na temu Nevolje sa obrazovanjem: Slon u prostoriji.

Postignuća obrazovnog programa Studije budućnosti

Spisak alumnista obrazovnog programa "Studije budućnosti" 

2023

  • Beogradska otvorena škola postala je EU Resurs centar za civilno društvo

Beogradska otvorena škola (BOŠ) je novi EU Resurs centar za civilno društvo u periodu od 2023. do 2026. godine. Ovaj projekat je podržan od strane Delegacije Evropske unije u Srbiji.

EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji je mesto podrške za predstavnike civilnog društva koje rade na približavanju Srbije Evropskoj uniji.

Pomažemo rast i razvoj organizacija i neformalnih grupa građana kroz unapređenje njihovih kapaciteta, umrežavanje i finansijsku podršku.

EURC vodi Beogradska otvorena škola sa partnerima: Novosadska novinarska škola, Užički centar za prava deteta, Udruženje ekonomskih eksperata iz Niša (ENECA), Mladi poljoprivrednici Srbije (Jagodina), Sigurne staze (Bor) i Nova planska praksa (Beograd).

U Novom Sadu, Užicu i Nišu, u partnerskim organizacijama su naši regionalni resurs centri. U Jagodini, Boru i Beogradu su ekspertski centri za podršku organizacijama koje se bave poljoprivredom i ruralnim razvojem, transportnim politikama i urbanim razvojem.

Civilnom društvu na raspolaganju će biti sledeći vidovi podrške:

  • Program jačanja kapaciteta civilnog društva kroz grupne treninge i individualna mentorstva;
  • Program umrežavanja civilnog društva u Srbiji;
  • Program finansijske podrške kroz različite vrste grantova. 

EU RESURS CENTAR POSTIGNUCA

euresurscentar.bos.rs

  • Predstavnici BOŠa dobili su najviše glasova u izboru članova Saveta za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva 

Komisija Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, formirana za izbor organizacija civilnog društva za članstvo u Savetu za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva,  sprovela je izbor kandidata za članstvo u Savetu i predložiće Vladi Srbije 11 članova (i 11 zamenika članova) za ovo telo, koji su dobili najviše glasova. Osnivanje Saveta planira se u septembru 2023. godine. Najviše glasova dobili su kandidati Beogradske otvorene škole. 

Na predlog Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlada Republike Srbije je u februaru 2022. godine usvojila Strategiju za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva u Republici Srbiji za period od 2022-2030. godine, a potom i dvogodišnji Akcioni plan za njeno sprovođenje. Ključna aktivnost Strategije je osnivanje Saveta za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, kao savetodavnog tela Vlade, koji će predstavljati mehanizam za jačanje principa participacije, otvorenosti i inkluzivnosti procesa kreiranja javnih politika. Savet će biti sastavljen od jednakog broja od predstavnika civilnog društva i predstavnika organa državne uprave i to donosioca odluka.