Monografija

30 godina Beogradske otvorene škole

2007-2010.

2007.

  • Izradili smo prvi predlog strateškog dokumenta koji se odnosi na sistem karijernog vođenja i savetovanja u Srbiji

Veliki uspesi i značajni efekti aktivnosti na projektima i aktivnostima usmerenim na osnaživanje mladih za razvoj karijere, ukazali su na neophodnost uspostavljanja i izgradnje celokupnog sistema karijernog vođenja i savetovanja u Srbiji, koji bi pružio adekvatan okvir za uvođenje i unapređenje usluga i aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja na svim nivoima sistema obrazovanja, rada i zapošljavanja. CGCC tim je prepoznavši tu potrebu izradio predlog projekta „Sveobuhvatna strategija razvoja karijernog vođenja i savetovanja u Srbiji“, koji je kasnije podržala Kanadska agencija za međunarodni razvoj. Zahvaljujući ovom projektu tokom 2007. i 2008. izrađen je prvi predlog strateškog dokumenta koji se odnosi na sistem karijernog vođenja i savetovanja u Srbiji. BOŠ je u izradu dokumenta  uključio tim autora, eksperata iz različitih institucija od značaja za karijerno vođenje i savetovanje (ministarstva zaduženih za prosvetu, ekonomiju, zapošljavanje i rad, Nacionalne službe za zapošljavanje, Privredne komore Srbije, Unije poslodavaca Srbije, predstavnike sindikata). Predlog Strategije karijernog vođenja i savetovanja u Srbiji predstavljen je decembra 2007. u Privrednoj komori Srbije, u prisustvu brojnih predstavnika zainteresovanih strana. Između ostalih promociji je prisustvovala i prva Ministarka omladine i sporta, gospođa Snežana Samardžić Marković.

                

  • Osnovali smo prvi registrovani medij za mlade - Mingl.

Portal Mingl je nastao 2007. godine u okviru Beogradske otvorena škole. Od tad svakodnevno objavljuje informacije i vesti o neformalnim obrazovnim programima, stipendijama, radionicama, kursevima, takmičenjima, razmenama, najavama događaja za mlade i ostalim temama namenjenim mladima. Tokom prvih šest godina rada, Mingl je informisao srednjoškolce/ke, međutim, vremenom, zajedno sa svojim čitaocima i čitateljkama, Mingl je rastao i počeo da se bavi i temama namenjenim nešto starijim sjajnim mladim ljudima.  

Na portalu Mingl možeš da pronađeš informacije o aktuelnim konkursima, možeš da čitaš šta rade i šta misle drugi sjajni mladi ljudi, možeš da učiš, informišeš se, planiraš karijeru, upoznaješ zanimljive ljude, volontiraš, otkriješ svoje talente, smisliš super ideje i realizuješ još sjajnije planove.  

Naša krilatica je To što si ovde znači da si na pravom mestu i u skladu sa tim se trudimo da ti uvek damo prave i korisne informacije. 

Rad MINGLA

Mingl je jedinstveni portal na srpskom internetu namenjen isključivo mladima i kao takav je prepoznat putem brojnih pozitivnih kritika i kroz uspešnu saradnju sa organizacijama za mlade, kancelarijama za mlade, srednjim školama, sekretarijatima Grada Beograda za obrazovanje, omladinu i sport, evropske integracije i saradnju sa udruženjima građana, Ministarstvom za omladinu i sport, Ministarstvom kulture, Ministarstvom prosvete itd. 

Portalu Mingl možete pristupiti klikom na LINK.

  • U Odeljenje za napredne dodiplomske studije uveli smo program stažiranja
  • Sproveli smo istraživanje o stanju i razvijenosti e-uprave u Srbiji

Ovim istraživanjem prvi put su dobijeni podaci o proceni stepena razvijenosti servisa eUprave u Republici Srbiji. Korišćena je metodologija koju su razvili Evropska komisija i kompanija Kapgemini (Capgemini), tako da su dobijeni podaci u potpunosti uporedivi sa podacima za zemlje članice EU, a zahvaljujući projektu Mreža Zapadnog Balkana za inkluzivnu eUpravu, prvi put su uporedno predstavljeni i podaci za sve zemlje regiona Zapadnog Balkana.

Publikaciju možete pogledati klikom na LINK.

2008.

  • Prvi smo inicirali podršku malim organizacijama civilnog društva za sprovođenje projekata kojima one doprinose usvajanju standarda i vrednosti EU politika na lokalnom nivou, u procesu evropskih integracija

U periodu od par godina podigli smo kapacitete predstavnika 30 organizacija civilnog društva iz 60 lokalnih samouprava za aktivizam na lokalnom i regionalnom nivou u procesu integracije Srbije u Evropsku uniju.

Obuka se realizovala kroz virtuelnu školu „Regionalna saradnja za EU integraciju 2007-2013 – akteri i instrumenti“, kao i sledeća dva obrazovna programa:

„Partnerstvo za evropske integracije u lokalnim  zajednicama“;

„Evropske integracije i lokalne politike razvoja u Srbiji“.

Projektom je bilo obuhvaćeno 30 organizacija građanskog društva. Svaka organizacija je bila predstavljena sa 2 predstavnika (koji su prošli različite obrazovne programe) od čega je jedan predstavnik prolazio obrazovni program „Partnerstvo za evropske integracije u lokalnim zajednicama“, a drugi obrazovni program „Evropske integracije i lokalne politike razvoja u Srbiji. Virtuelnu školu „Regionalna saradnja za EU integraciju 2007-2013 – akteri i instrumenti“ su prošli svi polaznici.

  • Formirali smo tim i započeli smo sa stručnom podrškom Ministarstvu omladine i sporta u sprovođenju određenih aktivnosti predviđenih Nacionalnom strategijom za mlade

Beogradska otvorena škola, od juna 2008. godine sprovodi projekte podrške Ministarstvu omladine i sporta u realizaciji ciljeva Nacionalne strategije za mlade i Strategije karijernog vođenja i savetovanja, u izgradnji institucionalnog okvira za sprovođenje omladinske politike i sistema karijernog vođenja I savetovanja.  

Tim za podršku Ministarstvu omladine i sporta nastao u okviru BOŠ-ovog Centra za izgradnju kapaciteta; grupa mladih profesionalaca BOŠ-a je odmah nakon usvajanja Nacionalne strategije za mlade, počela aktivnosti na podršci Ministarstvu omladine i sporta. Donošenjem Nacionalne strategije za mlade načinjen je prvi korak ka sistemskom rešavanju položaja mladih. Strategijom su Vlada Republike Srbije i Ministarstvo omladine i sporta zauzeli stav da je sistemsko regulisanje položaja mladih neophodno i prioritet, kako bi mladi u Srbiji imali mogućnost da iskažu i ostvare svoje mogućnosti i potencijal i naposletku daju svoj doprinos društvu i državi. 

Prvi projekat koji je Tim za podršku realizovao u periodu od juna 2008. do januara 2009. godine u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta rezultirao je usvajanjem Akcionog plana Nacionalne strategije za mlade. Usvajanjem Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije za mlade stvoreni su osnovni preduslovi za izradu Zakona o mladima i preduslovi za kvalitetno sprovođenje Nacionalne strategije za mlade na svim nivoima.  

Glavni napredak u izgradnji institucionalnog okvira omladinske politike, ali i najveći doprinos rada BOŠ-ovog Tima za podršku u okviru MOS-a, ostvaren je tokom procesa kreiranja i donošenja Zakona o mladima, koji je usvojen 5. jula 2011. godine i njime je po prvi put oblast mladih normativno uređena. 

Pružena je i podrška MOS-u u osnivanju Centra za karijerno vođenje i savetovanje mladih talenata, koji je direktno obuhvatio 1.600 stipendista Fonda za mlade talente, dok je indirektno obuhvatio oko 5.000 studenata;

Takođe, u okviru realizacije projekta stručne podrške međunarodnoj saradnji Ministarstva omladine i sporta doprineli smo uspostavljanju i jačanju bilateralne saradnje R. Srbije kroz realizaciju 5 bilateralnih poseta sa nadležnim institucijama iz Portugala, Indonezije, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Crne Gore u oblastima omladine i sporta.

  • Osmislili smo i pokrenuli program obuke za sektorske politike Evropske unije namenjen predstavnicima organa javnih vlasti na lokalnom, regionalnom i centralnom nivou

Program je sproveden u okviru projekta “Jačanje kapaciteta uprave za integraciju Srbije u Evropsku uniju.”  Reč je o naprednom programu obuke za  360 polaznika, zaposlenih u lokalnoj samoupravi, državnoj i pokrajinskoj upravi, javnim preduzećima, razvojnim agencijama i drugim institucijama i telima Republike Srbije.

Cilj projekta bio je jačanje kapaciteta lokalne, regionalne i državne uprave Srbije za uspešno sprovođenje i primenu praktičnih politika Evropske unije u procesu evropske integracije.   

Projekat se realizovao kroz 5 obrazovnih programa koji su pružili napredna znanja i veštine vezane za institucionalni karakter, pravni poredak Evropske unije i proces kreiranja praktičnih politika kao i za najznačajnije sektorske politike EU, sa naglaskom na one praktične politike od posebnog značaja za lokalni i regionalni nivo. Sledeći obrazovni programi su bili izvedeni unutar projekta “Jačanje kapaciteta uprave za integraciju Srbije u Evropsku uniju“:

  1. Institucije Evropske unije i procesi donošenja odluka
  2. Politika Evropske unije u oblasti informaciono -komunikacionih tehnologija
  3. Politika Evropske unije u oblasti zdravstva
  4. Politika Evropske unije u oblasti zaštite životne sredine
  5. Regionalna politika Evropske unije 

U okviru svakog od obrazovnih programa realizovana je petodnevna studijska poseta institucijama Evropske unije u Briselu. Za studijsku posetu Briselu izabrano je ukupno180 najaktivnijih polaznika obuke, po jasno definisanim kriterijumima.

 

2009.

  • Podržali smo osnivanje Saveta za stručno obrazovanje

Još od 2007. godine smo vršili javno zagovaranje za osnivanje Saveta za stručno obrazovanje, tačnije njegovo izdvajanje iz Nacionalnog prosvetnog saveta i zbog ogromnog značaja stručnog obrazovanja za ukupan razvoj Srbije. BOŠ je, pre svega, u Savetu za stručno obrazovanje, video stručno telo koje će moći da projektuje, prati i usaglašava razvoj stručnog obrazovanja i obuke i da prati i usaglašava interese, potrebe i mogućnosti svih socijalnih partnera i zainteresovanih strana. U tu svrhu smo organizovali niz aktivnosti, koje su podrazumevale formiranje grupe predstavnika socijalnih partnera iz oblasti obrazovanja i zapošljavanja, izradu zajedničkih platformi, pripremu i realizaciju okruglih stolova, javnih nastupa na lokalnim televizijama i pripremu praktično-političkih i pravnih dokumenata za osnivanje Saveta. Kako to često biva u procesima javnog zagovaranja, napori su urodili plodom nakon više od godinu dana, uvođenjem takve institucije u Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja iz 2009. godine. Iako formalno uveden, Savet nije dobio očekivanu ulogu i nadležnosti, pa ostaje potreba da se ovom temom zainteresovane strane iz sva tri sektora ozbiljno pozabave u narednom periodu.

  • Osmislili smo i započeli sa sprovođenjem programa PolitiKAS – jedinstvenog jednogodišnjem multidisciplinarnog obrazovnog programa za predstavnike političkih partija

Dvosemestralni obrazovni program bio je namenjen za mlade lidere, predstavnike političkih stranaka desnog centra i umerene desnice i aktiviste organizacija građanskog društva koje u svom radu zastupaju te vrednosti. Cilj programa je jačanje mreže mladih lidera iz političkih stranaka i organizacija građanskog društva koje zastupaju vrednosti i ideje desnog centra i umerene desnice, radi unapređivanja njihove komunikacije i koordinacije, kao i podizanja svesti o potrebi jačanja njihove saradnje na postizanju društvenog konsenzusa i boljeg zastupanja ideja i vrednosti njihovih organizacija; 

Kroz program je prošlo 11 generacija, do poslednje 2019. godine

 

 

  • Kreirali smo veb-sajt Antikorupcijske studentske mreže u Jugoistočnoj Evropi

Od samog početka Centar za razvoj obrazovanja Beogradske otvorene škole je član Antikorupcijske studentske mreže u Jugoistočnoj Evropi (AKSM). Od svog nastanka 2003, Mreža ulaže napor da ukaže na probleme u funkcionisanju visokog obrazovanja u zemljama članicama, vršeći istraživanja o kvalitetu visokog obrazovanja, podižući svest o problemima koji se javljaju i javno zagovarajući određene reforme. AKSM je prepoznala korupciju kao jedan od najvećih problema koji se javlja u visokom obrazovanju i koji ima najdalekosežniji uticaj ne samo na kvalitet svršenih studenata, nego i na celokupan razvoj društva.

2010.

Usvojena Nacionalna strategija za karijerno vođenje i savetovanje na osnovu Predloga nacionalne strategije za karijerno vođenje i savetovanje, koji je izradio BOŠ

Zahvaljujući velikom naporu i posvećenosti profesionalnog tima BOŠ-ovog Centra za karijerno vođenje i savetovanje i velikim uspesima u implementaciji projekata koji su imali za cilj osnaživanje mladih za razvoj i aktivno planiranje svoje karijere, a kasnije predstavljali i osnov za izradu prvog predloga dokumenta koji se odnosi na uvođenje sistema karijernog vođenja i savetovanja u Srbiji. Ministarstvo omladine i sporta preuzima inicijatvu i 2009. godine započinje pripremu sveobuhvatne strategije kako bi se postavio adekvatan okvir za uvođenje usluga i aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja kako u obrazovanju i zapošljavanju, tako i u oblasti rada. Strategija karijernog vođenja i savetovanja u R. Srbiji usvojena je u martu 2010. godine. Donošenje ove Strategije, kao i Nacionalne strategije za mlade, obezbeđeni su temelji za kontinuirano planiranje razvoja omladinske politike u Srbiji.

  • Lansirali smo Mingl Karijerni profili, prvi srpski onlajn sistem za pomoć srednjoškolcima pri odabiru karijere
  • Izradili smo i objavili publikaciju o bezbednosti mladih na internetu, namenjenu roditeljima i nastavnicima u školama

Publikaciji možete pristupiti klikom na LINK.

  • Počeli smo da se bavimo unapređenjem politike životne sredine sa fokusom na upravljanje otpadom.