2001.
Centar za proučavanje informacionih tehnologija BOŠ-a je započeo sa istraživanjima o korisnicima interneta i osmislio prve virtuelne škole za učenje na daljinu.
U okviru ovog centra, organizovane su prve virtuelne škole za mlade ljude na lokalu. Takođe, izvršeno je prvo istraživanje internet korisnika i nastao je elektronski časopis o informacionom društvu. Ovaj Centar ima cilj da doprinese razvoju informatičke pismenosti u Srbiji. Prvi seminar u okviru CEPIT-a održan je pod nazivom "Internet, društvo, individua".
Iste godine započinje prvi virtuelni obrazovni program u Srbiji i istraživanja na temu interneta i ponašanja korisnika na internetu kod nas.
Dosta pažnje je bilo posvećeno i razvoju prvih internet kurseva.
Još jedna značajna oblast delovanja CEPIT-a je naučnoistraživački rad.
CEPIT-u je kurs Evropske integracije doneo nominaciju za nagradu za najbolji projekat u oblasti elektronskog obrazovanja pod pokroviteljstvom Organizacije Ujedinjenih nacija.
Demonstratori i zaposleni BOŠ-a osmislili, snimili i distribuirali 4 TV emisije u okviru serijala "Budućnost i Evropa".
Projekat Evropa i budućnost čine 4 emisije: Evropska ideja, Evropski standardi, Evropska unija i A gde smo mi? Ove emisije prikazane su premijerno na B92, a zatim i na državnim televizijama Srbije i Crne Gore i više lokalnih televizija. Autori emisije su bili saradnici i demonstratori BOŠ-a. Svi uključeni u ovaj projekat su kroz ove emisije doprineli razumevanju istorijata ideja o izgradnji jedinstvene Evrope.
Pokrenuti su obrazovni ciklusi "Religije Balkana", susreti i prožimanja za učesnike iz Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
2002.
Realizovan je projekat "Građanin". BOŠ je bio jedan od aktera u koncipiranju predmeta Građansko vaspitanje u osnovnim školama.
Štampanje i distribucija udžbenika i nastavnog priručnika za učenike i nastavnike 6. razreda osnovnih škola u Srbiji iz predmeta Građansko vaspitanje.
Savetodavni centar za obrazovanje BOŠ-a započinje sa administriranjem stipendija za školovanje u inostranstvu.
2003.
BOŠ osniva Centar za vođenje karijere i savetovanje (KVIS) sa ciljem promovisanja i uvođenja sistema kraijernog vođenja i savetovanja u Srbiji.
Reč je o prvom Centru koji je za cilj imao uvođenje karijernog vođenja i savetovanja u vladin i nevladin sektor u Srbiji. U okviru ovog Centra, kreiran je prvi nacrt strategije za karijerno vođenje i savetovanje. Takođe, Centar je pomagao osnivanje svih pojedinačnih KVIS centara na fakultetima. Pored toga, pomogao je u uvođenju termina „karijerno vođenje i savetovanje“ u srpski jezik, umesto zastarelog termina „profesionalna orijentacija“, koji su koristila NSZ i neke škole.
BOŠ je otpočeo sa treninzima za javno zagovaranje praktičnih politika.
BOŠ je osmislio i sproveo prvo sveobuhvatno istraživanje o percepciji studenata u vezi sa korupcijom na univerzitetima u Srbiji i regionu.
Proslava 10 godina postojanja BOŠ-a i objavljivanje Monografije BOŠ 10.